Przedszkole Miejskie nr 7
im. "Bajkowy świat"
 
jesteś tu: strona główna    owsica u dzieci - ulotka dla rodziców
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Owsica u dzieci - ulotka dla rodziców

one w jelicie grubym człowieka do którego dostają się drogą pokarmową. Samice, kiedy ich żywiciel głęboko zaśnie, wypełzają przez odbyt i tam w fałdach skóry składają jajeczka. Już po czterech godzinach nowa armia owsików jest gotowa na podbój jelit.
 
Do najczęstszych zakażeń owsikami dochodzi w dużych skupiskach dzieci
 
Owsiki to pasożyty typowo ludzkie. Bytują w jelicie grubym. Rozmnażają się bardzo łatwo i szybko, dlatego są bardzo zaraźliwe. Owsica, którą wywołują owsiki jest typową chorobą brudnych rąk, atakującą głównie dzieci.

Jakie są objawy owsicy?
 
Dziecko jest niespokojne - nerwowe, rozdrażnione, ponadto osłabione, blade, gorzej śpi, nie ma apetytu, często sięga do pupy i drapie się, skarży się często na ból brzucha, nudności. Świąd bywa tak dokuczliwy, że dziecko, drapiąc się uporczywie, robi zadrapania i ranki na pośladkach. Niektóre dzieci zaczynają się moczyć w nocy.
 
Leczenie owsicy
 
Jaja owsika potrafią przeżyć bardzo długi czas poza ustrojem ludzkim, dlatego ważne jest aby dokładnie przestrzegać zasad higieny. Należy też często zmieniać bieliznę, pościele, ręczniki, myć klamki, włączniki światła oraz rzeczy, z którymi nasze dłonie mają częsty kontakt. Warto wiedzieć, że pranie naszej bielizny i pościeli w 30 stopniach, nie zabije jaj owsika. Wybierajmy więc najwyższe temperatury, często myjmy ręce oraz jedzenie przed spożyciem. To czynności niezbyt uciążliwe a mogą uchronić nas przed zakażeniem. Leczenie farmakologiczne owsicy obejmuje wszystkich członków rodziny. Wszystkie leki przeciwpasożytnicze dostępne są jedynie z receptą, dlatego przy podejrzeniu owsików, należy wybrać się do lekarza i wykonać szereg badań. Terapię farmakologiczną można wspomagać ludowymi sposobami, a więc podawaniem dziecku do jedzenia pestek z dyni czy kiszonych ogórków. Terapii przeciw owsikom powinni się poddać wszyscy domownicy, bo pasożyt jest niezwykle zaraźliwy.
 
Opracowała: mgr Barbara. Błaż