Przedszkole Miejskie nr 7
im. "Bajkowy świat"
 
jesteś tu: strona główna    uwolnij dziecko od dymu tytoniowego
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Uwolnij dziecko od dymu tytoniowego

Dziecko palącej matki rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby. Rośnie również ryzyko wad rozwojowych. Dziecko może urodzić się z gorzej rozwiniętymi narządami wewnętrznymi. Częściej też zdarza się, że w przyszłości uzależniają się one od nikotyny.
Zaprzestanie palenia przez rodziców jest bardzo korzystne dla zdrowia ich dzieci. Rzucenie palenia przez matkę przed zajściem w ciążę jest bardzo ważne. Taka decyzja po przyjściu dziecka na świat, jest niezwykle istotna dla zdrowia noworodka. Palenie papierosów przez ojca i innych domowników źle wpływa na stan zdrowia dziecka po urodzeniu. Może mieć ujemne skutki dla zdrowia płodu w okresie ciąży.
 
Zdrowe dzieci a bierne palenie
Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu. W Polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci narażonych na bierne palenie.
          Dzieci narażone na kontakt z dymem nikotynowym są często podatne na choroby układu oddechowego: zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg układu oddechowego. Częściej stwierdza się u nich astmę, a dalszy kontakt z dymem powoduje zaostrzenie chorób i wiele powikłań. Często u tych dzieci dochodzi do choroby ucha środkowego.
          Dzieci palących rodziców osiągają gorsze wyniki w szkole, gorzej wypadają w testach dotyczących mowy i przetwarzania informacji. Cierpią na zaburzenia zachowania i zmniejszenie okresu koncentracji.
          Wdychanie dymu z otoczenia może powodować choroby układu  krążenia.  Badania  wykazały, że zaburzony jest przepływ tlenu
i stężenie cholesterolu we krwi.
          Dym tytoniowy zawiera wiele substancji o działaniu rakotwórczy, jest czynnikiem ryzyka raka płuc.
 
Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
 
Korzyści są bardzo duże.
 
Zdrowie dziecka i dorosłych jest najważniejsze!
 
Opracowała mgr Barbara Błaż